Ma Cię dyscyplinować i podtrzymywać. Ma dodawać Ci pewności siebie i seksapilu. Masz czuć, że JEST. Biustonosz! Sportowy, ale i zwykły. O tym, dlaczego nie powinnaś zaczynać treningu bez dobrze dopasowanego biustonosza sportowego oraz że rozmiar 75B w brafittingu nie istnieje - opowiedziała mi brafitterka, Paulina Fil.
Stanik sportowy! Stanik – brzmi trochę z pogardą. Tak też traktowałam przez wiele lat ten element ubioru treningowego. Zazwyczaj przywiązujemy mocniej uwagę do jakiejś konkretnej części garderoby – jak np. buty, wesołe legginsy czy “oddychająca” bluzka. Ale przyznam się ze wstydem, że biustonosz sportowy to długo dla mnie była rzecz mało potrzebna. Ale nie daltego, że nie mam piersi – bo małe, ale są! :) Ale może właśnie dlatego, że nigdy mi nie przeszkadzały w treningach – ja też nie dbałam szczególnie o odpowiedni biustonosz sportowy. Na treningach w koszykówkę czy podczas treningów tańca – po prostu zakładałam gorszy “stanik”, jak było potrzeba to krzyzowałam ramiączka by nie wystawały spod bokserki. No bo – bez przesady! – po co wydawać kasę na zbedną rzecz – myślałam. Po rozmowie z ekspertką jednakże uświadomiłam sobie, jak – delikatnie mówiąc – nierozsądne to było.
Poprosiłam Paulinę Fil, ekspertkę od biustu – aby opowiedziała, jak prawidłowo dbac o piersi, gdy jesteśmy aktywne fizycznie, by na starość nie zbierać ich z podłogi! Poniżej zapiski z tej rozmowy :)
Daria: Cześć Paulina! Opowiedz, czym na co dzień się zajmujesz?
Paulina: Jestem brafitterką. Zajmuję się dopasowaniem biustonosza do rozmiaru piersi. To bardzo indywidualna sprawa, chociaż większość klientek twierdzi, że nosi 75b. Wiesz, to taki uniwersalny rozmiar, który moim zdaniem w brafittingu nie istnieje. Najważniejsza w biustonoszu jest jego konstrukcja/budowa. Codziennie spotykam Panie, które pierwszy raz przychodzą na ustalenie rozmiaru i dobór biustonosza. Brafitting jeszcze długo będzie miał dużo do zrobienia w tej dziedzinie. To dla mnie trochę misja i trochę pasja. Całe mnóstwo kobiet nie wie, nie spodziewałoby się nawet, jak poprawia się komfort życia z idealnym biustonoszem. Dla wielu, które znają już swój rozmiar, bielizna jest tą pierwszą, najważniejszą warstwą, którą na siebie wkładają. Bielizna ubiera Nas - Kobiety - w pewność siebie, seksapil, zmysłowość.
D: O! Ja też myślałam zawsze, że mam 75B! Ciekawe.. Powiedz w takim razie, czy rzeczywiście jest tak, jak myślę – małe piersi, mały kłopot – duże piersi, większy kłopot – jeżeli chodzi o dobór niezbędnych akcesoriów, jakim jest właśnie odpowiedni biustonosz?
P: Jest trochę tak jak myślisz, ale nie do końca. Mniejszy biust faktycznie łatwiej “ubrać” w prawidłowy biustonosz. Duży biust potrzebuje więcej czasu na dopasowanie i odnalezienie najlepszych modeli. W zasadzie tylko w tym tkwi różnica. Każdy biust trzeba wspierać podczas treningu. Od najmniejszej miseczki. W rozmiarze 70A biust pokonuje drogę 4 cm w górę i w dół. Przy większych rozmiarach nawet do 14 cm! Nosząc odpowiednio dopasowany biustonosz sportowy możemy zredukować ruch piersi nawet do 78%. Paradoksalnie to u pań z najmniejszym rozmiarem najbardziej widać zwiotczenie piersi. Może być spowodowane ciążą, karmieniem, znaczną utratą wagi, noszeniem nieodpowiedniego rozmiaru, ale też niezabezpieczaniem piersi podczas dynamicznego ruchu na treningu.
D: Z czego to wynika?
P: W piersiach nie ma żadnych mięśni, które odpowiadałyby za ich sprężystość i które w odpowiednim momencie można wytrenować, poprawić jędrność. Tkanka tłuszczowa, tkanka gruczołowa - w różnych proporcjach odpowiednich do wieku, w którym znajduje się kobieta, naczynia krwionośne, limfatyczne, kanaliki mlekowe, skóra i niezwykle ważne więzadła Coopera – z tego skłądają się nasze piersi. Są przeróżne biustokształty. Stożkowate – szeroka podstawa, zaczynają się wysoko, często ze środkiem ciężkości u dołu i lekką wklęsłością u góry, lub są bardzo wypukłe. Kroplowate – dużo pełniejsze od dołu, punkt zaczepienia mają niżej niż stożki. Piersi kulki – pełne z góry i z dołu.
D: Piersi kulki! Jak to fajnie brzmi! :) No własnie, dobrze że mówisz o budowie piersi. Jako trenerka często dostaje pytania od kobietek, jakie ćwiczenia robić, by “podnieść” biust, poprawić jego wygląd. Jednak mięśnie są pod piersiami, pytanie jak to wygląda jeżeli chodzi o samą pierś – jak przejdziemy na dobra stronę mocy po latach nieużywania odpowiednich biustonoszy – jesteśmy w stanie wszystko naprawić?
P: To te nieszczęsne więzadła właśnie odpowiadają za “zawieszenie” biustu. Zawieszenie - czyli to jak wysoko, lub gorzej – jak nisko, nosimy piersi. Więzadła Coopera są elastyczne, rozciągają się, ale tylko do pewnego stopnia. Zbyt długo i zbyt mocno obciążane więzadła nigdy już nie wracają do swojej kondycji. Ćwiczenia bez zabezpieczania piersi przy dynamicznym ruchu powodują nieodwracalne w nich zmiany. Nie ma naturalnego sposobu by przy przywrócić im elastyczność.
D: Oj tam, oj tam. Przecież media ciągle trąbią , a półki w drogeriach uginają się od kremów na ujędrnienie biustu, efekt 3d, push-up i inne takie. Chcesz powiedzieć, że to wszystko chłyt marketingowy? (jakby to mój tata powiedział)
P: A pewnie! Do koloru,do wyboru! Kremami, balsamami, serum, olejkami możemy poprawić stan skóry piersi, który też odpowiada za jego wygląd. Zbilansowaną dietą, także poprawimy jakość skóry. Znam Panie z bardzo drobnymi piersiami, które właśnie treningiem zmieniły swój rozmiar na nieco większy. Urosły im mięśnie pod piersiami,a co za tym idzie, biust także “urósł”. Pamiętajmy jednak, że najlepiej wypielęgnowana skóra piersi i rozciągnięte więzadła Coopera to nadal niedoskonałe połączenie, a w efekciec zwiotczały biust, który bez stanika smutno opada. Wygląda trochę jak.. (okropne, ale bardzo łatwo to sobie wyobrazić) skarpetka z piaskiem. Każdy pierwszy dobrze dopasowany biustonosz – sportowy czy codzienny – działa jak gorset lub jak but ortopedyczny. Formuje piersi, często modeluje tkankę tłuszczową, która przez lata noszenia nieodpowiedniego biustonosza “uciekła” pod pachy i na plecy. Zwykle, u kobiet z większym biustem, po 6 miesiącach zmienia się rozmiar – obwodu na mniejszy, a miseczki na większy.
D: Chyba nikt nie chce, by pierś uciekła pod pachę! Ok, wracając do kwestii stanika sportowego - nigdy nie lubiłam ćwiczyć w takich topach imitujących stanik sportowy, bo często są bez dodatkowego usztywnienia, miseczki – co dla mnie nie jest komfortowe na treningu.
P: Doskonale Cię rozumiem. Czasem “stanik sportowy” to nic innego jak top, który ma sportowy detal, pasek, “łyżwę”, po prostu coś, co jest charakterystyczne dla sportowych kolekcji ubrań. W niczym innym zaś nie przypomina biustonosza sportowego. Budowa topu to po prostu krótka, czasem obcisła koszulka, zwykle “bokserka” na plecach. Prawidłowo zbudowany biustonosz sportowy to taki, który ma konstrukcję. W tej chwili na rynku są firmy,które testują swoje biustonosze sportowe na wielu rozmiarach, a nawet badają biomechanikę biustu kobiety! Możemy podzielić konktrukcje biustonoszy na poszczególne dyscypliny sportowe. Biustonosz do biegania i jazdy konnej,tenisa,squash, siatkówki, wyczynowej jazdy na rowerze itp - najbardziej dynamicznego ruchu, pilatesu/jogi, roweru – mniej dynamicznego sportu, sportów walki. Wszystkie zbudowane są inaczej! W zależności od ruchu, jaki wykonują piersi. W przypadku biegania jest to odwrócona ósemka. Taki “ruch nieskończoności”, piersi poruszają się po osi ósemki. W górę, w dół i na boki.
Usztywniona miseczka fantastycznie sprawdzi się przy mniejszym rozmiarze. Ładnie podkreśli biust i dobrze podtrzyma (nie spłaszczy go,nie pomniejszy optycznie), a to dla niektórych kobiet ważne, by czuły się kobieco podczas treningu.
Przy wyborze biustonosza sportowego należy pamiętać by amplituda ruchu piersi była jak najmniejsza. Czasami nie ma siły na to, by biust nie bujał się w biustonoszu sportowym. Mam na myśli naprawdę duże piersi. Jeśli jednak amplituda ruchu jest mała, to więzadła Coopera nie będą się rozciągać. (Co jest dobre :-) ) Więzadła mają w środku nerwy,a nadmiernie rozciągnięte wysyłają sygnał i zwyczajnie powodują ból. Najczęściej ma to miejsce u kobiet z dużym biustem, które noszą zbyt luźne obwody.
D: Ok, więc przechodząc do praktyki. Nowy rok, nowa ja – idę w końcu do fitness klubu lub wychodzę pobiegać po parku. Wiem już, że poza motywacją powinnam mieć też odpowiedni biustonosz. A co z młodymi sportsmenkami?
P: Jeśli chcesz dbać o swój biust, a jego wygląd nie jest ci obojętny to wybierz się do brafitterki po dobrze dopasowany biustonosz sportowy. Im młodsza sportsmenka, tym łatwiej działać profilaktycznie. Łatwiej wypracować dobry nawyk! To smutne, że tak wiele młodych dziewczyn (gimnazjum, szkoła średnia) nie uczestniczy w zajęciach w-f. Wiadomo, że największy komfort byłby, gdyby te lekcje zawsze były ostatnie. Trudno iść radośnie na geografię tuż po 30minutowym wycisku na sali gimnastycznej. Spocone, zmęczone i zniechęcone dziewczyny uciekają się do zwolnień lekarskich na cały rok szkolny. Ja czułam się fatalnie chodząc w przepoconym po zajęciach biustonoszu. Jest to zwyczanie niehigieniczne. Każda z nas musiała mieć strój sportowy: spodenki, koszulkę i buty. A biustonosz? Czy ktoś dawniej o tym mówił? Nauczyciel powinien, ale nie wiedział. W wieku dojrzewania piersi zmieniają się bardzo dynamicznie. W przypadku młodych dziewczyn, z jeszcze nie do końca ukształtowaną klatką piersiową, ważne jest, by zapinały biustonosze na środkową bądź najciaśniejszą haftkę. W odróżnieniu od dojrzałych kobiet, ich klatka piersiowa rośnie wszerz, dlatego trzeba dać biustonoszowi możliwość rośnięca wraz z rozmiarem obwodu i piersi.
D: Czyli pomysł, by na trening założyć po prostu stary, gorszy, zeprany ale za to wygodny! biustonosz – nie jest dobrym pomysłem?
P: Nawet nie chcę tego słyszeć! Wygodny sprany biustonosz? Są takie? A piersi w nich hulają jak chcą. Sprana i wygodna może być koszulka treningowa :-). I chyba tylko to. Żadna z nas nie wybierze się na jakikolwiek trening w pantofelkach na obcasie czy kozakach. A wiesz jak jest z biustonoszem sportowym? Większość wybierze się na salę fitnes czy bieganie w codziennej bieliźnie. Czasem wyszukanej, koronkowej. I nawet nie pomyśli, że powinno być inaczej. A może niektórym wpadnie do głowy taka myśl, że to zbędny luksus i przereklamowana propaganda.
Dodam jeszcze, że codzienna bielizna bardzo się niszczy podczas treningów. Włókna, które są w obwodach biustonoszy, pod wpływem temperatury rozciągają się i nie regenerują, co skutkuje rozciągniętą bielizną. Wiesz jak długo powinien służyć nam jeden biustonosz? Około roku, co daje jakieś 200 założeń.
D: Około roku mówisz.. no cóż, to chyba czas na przegląd garderoby! Czuję się zmotywowana, by zadbać o tą, jak sama powiedziałaś, "pierwszą, najważniejszą część kobiecej garderoby" ! Powiedz nam w takim razie jeszcze, jak dobrać odpowiedni biustonosz sportowy i gdzie takiego szukać? Czym się kierować przy wyborze?
P: Zaufaj specjalistce i nie zakładaj z góry, że w biustonoszu sportowym będziesz się czuła jak w drugiej skórze. Tak może być, ale nie zawsze. Nie chodzi o to byś cierpiała nosząc go, ale też nie może on pozwolić na swobodny ruch piersi. Ma Cię dyscyplinować! I przypominać, że jest. Jeśli to będzie Twój Pierwszy Raz z biustonoszem sportowym, to nie zawsze będzie wygodnie i na luzie, ale z czasem uczucie dyskomfortu zniknie, a Ty będziesz mogła w pełni cieszyć się treningiem. Pokrótce:
- Biustonosz sportowy powinien być ścisły pod biustem, musi dyscyplinować odcinek klatki piersiowej.
- Wyprostowana sylwetka, ściągnięte łopatki, na piersiach materiał dobrze naprężony, nie uciskający przepony, szersze regulowane ramiączka.
- Może być wyposażony w odblaski, czy uchwyt na kabel słuchawek, by ten nie przeszkadzał w treningu, a nawet w pasek do pulsometru.
- Materiał musi być delikatny, szybkoschnący, odprowadzający wilgoć na zewnątrz.
- Na końcu patrzmy na jego wygląd.
Przymierzając skaczmy, schylajmy się, biegnijmy w miejscu. Jeśli czujesz podtrzymanie – to jest to! Jeśli nie widzisz różnicy – szukaj dalej.
D: Dzięki wielkie za rozmowę i cenne rady! Mam nadzieję, że teraz każda z naszych czytelniczek więcej uwagi poświęci przygotowaniu swoich piersi do treningu sportowego! Powiedz jeszcze na koniec - gdzie można skorzystać z Twojej fachowej porady?
P: Służę radą każdej Pani w Boutique Bielizny przy Alei Niepodloegłości 153/155 w Warszawie. Zapraszam na ustalenie rozmiaru i odszukanie najlepszej dla Ciebie konstrukcji biustonosza – sportowego i codziennego.