…czyli Paulinia Guarana we własnej osobie. Znają od lat amazońscy Indianie, korzystając z jej „magicznych” właściwości. Magicznych – gdyż wykazuje ona działanie stymulujące. Już w 1700 roku dokonano pierwszej analizy chemicznej, poszukując substancji odpowiedzialnej za pobudzające właściwości – nazwano ją guaraniną. Dziś wiemy, że to po prostu kofeina. Panna Paulinia Zamieszkuje Amerykę Południową, a zwłaszcza rejony Brazylii w dorzeczu Amazonki i Pary. Jest krzewem pnącym (przypomina lianę!), o długich liściach i żółtych kwiatach. Ma wieeele oczu – a dokładniej owoców, czerwonych, w kształcie trójkomorowej torebki, wewnątrz której znajduje się nasienie. Nasienie przypominające oko właśnie. Zanim jeszcze owoc spadnie na ziemię, jest zrywany, nasienie zostaje pozbawione skórki, prażone i kruszone. Następnie do takiego ukruszonego ziarna dodaje się wodę – w ten sposób powstaje pasta guarany.
[zródło zdjęcia: http://bit.ly/2mcyPoF]
Guarana – kilka faktów:
- Zawiera więcej kofeiny niż kawa
- Zawiera taniny, teobrominę i teofilinę (taniny=garbniki roślinne) – które to prawdopodobnie powodują wiązanie kofeiny i dłuższe jej uwalnianie, niż w przypadku nasion kawowca (ale wciąż potrzeba badań w tym temacie)
- Jest łagodniejsza dla żołądka niż kawa
- 2 do nawet 7,5% z dojrzałego nasienia to kofeina
Jaki wpływ ma guarana na człowieka?
- Stymuluje umysł i pracę mózgu
- Poprawia nastrój (nie powodując stanów euforycznych) – polecana w DEPRESJI
- Poprawia pamięć
- Działa przeciwbólowo (Indianie z tego korzystają!)
- Poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce
- Stabilizuje pracę wątroby
- Dezynfekuje układ pokarmowy (stąd jest polecana na PROBLEMY TRAWIENNE dla podróżników!)
- Skuteczna w walce z cellulitem (WHAT?!) – prawodpodobnie w wyniku rozszerzania naczyń krwionośnych oraz działania lipotycznego
...czyli można zauważyć, że wszystkie powyższe punkty często przypisywane są również kawie. Mamy wspólny mianownik - kofeina :)
Oczywiście, aby nie było kolorowo, KOFEINA TO KOFEINA, i przy nadmiernym spożyciu możesz spodziewać się:
- Bezsenności
- Wewnętrznego niepokoju
- Szybszego bicia serca
- Problemów żołądkowych
- … no i nie ma tego aromatu, co kawa!
Kawa czy guarana? Działanie guarany zamierzam przetestować, działanie kawy już znam na swój organizm. Ale kofeina to kofeina i idealnym byłoby, gdybyśmy używali tych produktów tylko w przypadku wyjątkowych okoliczności (trening, zawody, intensywny okres pracy umysłowej) – nie przyzwyczajając organizmu do stałej dostawy stymulantów. Jak to zwykł mawiać Paracelsus - Dosis facit venenum, czyli tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną (łac.). I tego się trzymajmy! :)Źródła:
- Bempong DK, Houghton PJ. Dissolution and absorption of caffeine from guarana. J Pharm Pharmacol. 1992;44(9):769-71.
- http://www.rosliny-nasiona.pl/pl/article/43-paulinia-guarana-zwana-takze-guarana-przeciwko-zmeczeniu
- http://ziolalecznicze.info/Paullinia-cupana-Paulinia-guarana.html